• پروژه‌ها: طبقه‌بندی‌ها
  • گزارش طرح پژوهشی بررسی وضعیت شاخصهای فرهنگی و اجتماعی مصوب شورای اسلامی شهر در بین شهروندان شهر مشهد در سال 1394

   گزارش طرح پژوهشی بررسی وضعیت شاخصهای فرهنگی و اجتماعی مصوب شورای اسلامی شهر در بین شهروندان شهر مشهد در سال 1394

   در دنیای پیچیده معاصر، تعدد عوامل موثر در شکل¬گیری هویت فرهنگی- اجتماعی هر جامعه، سبب ضرورت اولویت¬یابی در اقدامات فرهنگی- اجتماعی شده است؛ دیگر انجام عملیات¬های فرهنگی بدون برنامه و به¬شکل کلیشه¬ای، در حل مسائل پیچیده دنیای امروز راهگشا نیست.
   در چنین شرایطی کارآمدی اقدامات فرهنگی- اجتماعی در راستای حل مهمترین مسائل جامعه؛ باعث شده است تا متولیان این حوزه تلاشی را برای برنامه¬ریزی منطقی و موثر در مدیریت تحولات فرهنگی- اجتماعی جامعه خود داشته باشند. به¬عبارت دیگر مسئولین فرهنگی در صورتی اثرگذار خواهند بود که ضمن شناخت دقیق چالش¬های فرهنگی جامعه خود، بتوانند برنامه¬ای هدفمند برای حل چالش¬های کلیدی و مبنایی داشته باشند و با طراحی فکورانه عملیات¬های هدفمندِ فرهنگی، بتوانند به حل آنها بپردازند.
   شورای اسلامی شهر مشهد، با هدف محدودسازی اولویت¬های حوزه فرهنگی- اجتماعی شهر مشهد، به¬منظور هدفمندسازی و بهینه¬سازی اقدامات سازمان¬های فرهنگی مسئول در شهر (با محوریت معاونت فرهنگی شهرداری مشهد) اقدام به تعیین مهمترین محورهای فرهنگی نموده است. این محورها که در جلسات کارشناسی کمیسیون فرهنگی شهر مشهد، با بحث و تبادل نظر کارشناسان فرهنگی احصاء شده است و زمینه را برای هدفمند نمودن جهت¬گیری¬ها در عرصه برنامه¬ریزی و اقدامات فرهنگی مهیا می¬نماید؛ شش محور کلی(شامل: تجلی پایتخت معنوی و شهر زیارتی؛ خانواده و سبک زندگی؛ حقوق و تکالیف شهروندی؛ مسجدمحوری؛ وفاق، همبستگی و مشارکت اجتماعی و اخلاق سازمانی کارکنان و مدیران) بود.
   به¬منظور شناخت وضعیت موجود در محورهای انتخاب شده (با رویکرد کارشناسی فرهنگی) ضروری بود تا مطالعه¬ای میدانی به¬منظور سنجش وضعیت موجود جامعه شهری مشهد در ذیل هر یک از محورهای انتخاب شده صورت پذیرد. براین اساس در ادامه تعیین محورهای بنیادی از منظر شورای اسلامی شهر، اعضای کمیسیون فرهنگی (با همراهی کارشناسان فرهنگی) اقدام به تعیین شاخص¬هایی که برای شناخت دقیق وضعیت هر محور، لازم بود مورد بررسی قرار گیرند، نیز مشخص شد و همچنین در هر شاخص، متغییرهایی نیز برای سنجش آن شاخص پیشنهاد گردید.
   در پژوهش حاضر؛ که هدف اصلی آن شناسایی وضعیت شاخص¬های فرهنگی- اجتماعی شهر مشهد (مجموعه مصوب شورای اسلامی شهر مشهد) و تعیین اولویت در اقدامات فرهنگی- اجتماعی (مبتنی بر یافته-های حاصل از پژوهش میدانی) بود، تلاش شد تا ضمن پایبندی به محورها و شاخص¬های تعیین شده از سوی شورای اسلامی شهر مشهد، متغییرهای پیشنهادی، مورد کارشناسی علمی قرار گرفته و با ساخت پرسشنامه¬های مناسب برای سنجش هر شاخص، پژوهش میدانی در مقیاس شهری (با پراکندگی مطلوب) صورت گیرد.
   از آنجا که یکی از حوزه¬های مشخص شده (اخلاق¬سازمانی کارکنان و مدیران) جنبه درون سازمانی داشت و یکی دیگر از حوزه¬ها (وفاق، همبستگی و مشارکت اجتماعی) مربوط به ارتباط و ساماندهی روابط با تشکل-های فعال شهری بود؛ با توجه به مدل اجرایی تعریف شده در اجرای پژوهش (پیمایش در مقیاس شهری)؛ این دو محور، در جلسات کارشناسی برگزار شده بین کارفرما و مجری از دستور کار پژوهش حذف شد و نیازمند پژوهش مستقل تعریف گردید. سایر حوزه¬های انتخابی از سوی شورا (1. تجلی پایتخت معنوی و شهر زیارتی؛ 2.خانواده و سبک زندگی؛ 3.حقوق و تکالیف شهروندی؛ 4. مسجدمحوری) در دستور کار پژوهش قرار گرفت.

   مشخصات
   تاریخ شروع :۱۳۹۵/۰۱/۱۸تاریخ خاتمه :۱۳۹۵/۰۳/۱۸مبلغ اعتبار :
   پیمانکار :پژوهشگر: دکتر حسین باغگلی
   پیوست

 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,007,111
  تعداد بازدید امروز : 70
  تعداد بازدید دیروز : 521
  آخرین به روزرسانی : 1399/07/21 13:21
 • پیوند های مرتبط
  سامانه ارزیابی فرهنگی و اجتماعی - سافا
  معاونت برنامه ریزی و توسعه
  سازمان جهانی ارزیابی تاثیر
  سازمان ارزیابی تاثیر اجتماعی فرهنگی تهران
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی پروژه ها و سیاست های شهری 
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد