• پروژه‌ها: طبقه‌بندی‌ها
  • اولویت ها ی اصلی طراحی برنامه های فرهنگی و اجتماعی در منطقه 9 شهر مشهد بر اساس پژوهش های آسیب شناسی و نیازسنجی

   اولویت ها ی اصلی طراحی برنامه های فرهنگی و اجتماعی در منطقه 9 شهر مشهد بر اساس پژوهش های آسیب شناسی و نیازسنجی

   این گزارش را به نوعی می توان یک گزارش پژوهشی سریع در پاسخ به سوال ذیل دانست:
   بر اساس پژوهش های فرهنگی و اجتماعی چه موضوعات و نیازهایی در اولویت طراحی برنامه برای معاونت فرهنگی و اجتماعی منطقه 9 شهرداری است؟
   بدین منظور دو پژوهش «نیازسنجی فرهنگی و اجتماعی خانوار» و «شناسایی آسیب های و نابهنجاری های شهری» که هر دو در لایه منطقه و محله پیمایش کرده اند، انتخاب شد و از داده های بدست آمده برای پاسخ به سوال فوق بهره گرفته شد.
   لازم بذکر است که استفاده از نتایج پژوهش ها، شرط لازم طراحی برنامه های فرهنگی و اجتماعی است اما شرط کافی نیست و می بایست با حضور در میدان و بررسی همه جانبه و استفاده از تجارب گذشته برنامه هایی با بهره وری (اثربخشی و کارایی) بالا طراحی کرد. در این راستا توصیه می شود در طراحی برنامه های فرهنگی و اجتماعی منطقه 9 حتما از اقدام پژوهی مشارکتی نیز بهره گرفته شود.
   دو پژوهش فوق الذکر اطلاعات فراوانی را در اختیار بهره برداران قرار می دهند. اما همه آنها برای این گزارش نیاز نبود. لذا تلاش شد هر آنچه که در این سطح (گزارش سریع) می تواند برای کمک به طراحان برنامه ها به کار آید فراهم شود و از ارائه انبوه نمودارها و نقشه ها و... که جز سردرگمی نتیجه ای ایجاد نمی کند پرهیز شد و تنها به اولویت ها پرداخته شد.
   نکته دیگر آنکه بسیاری از نیازها و آسیب ها در کل شهر مشهد تقریبا با قوت ها و ضعف هایی وجود دارد است. برای مثال آسیب های مرتبط با خانواده مانند طلاق یا وضعیت اعتماد اجتماعی ناشی از کاهش روابط اجتماعی. اما می بایست در هر منطقه و بلکه هر محله متناسب با نوع مخاطب و نیازها و علایق و سبک زندگی و... برنامه ریزی صورت گیرد. بدین ترتیب نقش معاونت های فرهنگی و اجتماعی مناطق در تحلیل علل شکل گیری آسیب ها با نگاشت منطقه ای و محله ای و متعاقبا طراحی برنامه های کارامد برای کاهش یا رفع آسیب ها جدی است.

   مشخصات
   تاریخ شروع :۱۳۹۶/۱۰/۰۱تاریخ خاتمه :۱۳۹۶/۱۰/۳۰مبلغ اعتبار :
   پیمانکار :پژوهشگر: سید ابوالقاسم وزیری
   پیوست

 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,016,485
  تعداد بازدید امروز : 139
  تعداد بازدید دیروز : 177
  آخرین به روزرسانی : 1399/07/21 13:21
 • پیوند های مرتبط
  سامانه ارزیابی فرهنگی و اجتماعی - سافا
  معاونت برنامه ریزی و توسعه
  سازمان جهانی ارزیابی تاثیر
  سازمان ارزیابی تاثیر اجتماعی فرهنگی تهران
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی پروژه ها و سیاست های شهری 
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد