• پروژه‌ها: طبقه‌بندی‌ها
  • بررسی سیستم جمع آوری زباله شهر مشهد در طی 5 سال اخیر و مقایسه آن با آمستردام و بوستون

   بررسی سیستم جمع آوری زباله شهر مشهد در طی 5 سال اخیر و مقایسه آن با آمستردام و بوستون

    

   امروزه خطرات زیست محیطی ناشی از سوء مدیریت پسماند به عنوان یکی از مشکلات اساسی کشور مطرح است که به دلیل تغییر در شیوه زندگی مردم ، مدیریت پسماند به عنوان امری مهم تلقی می شود .
   آلودگی های زیست محیطی و در نتیجه به خطر افتادن بهداشت و سلامت مردم نیازمند الگوی مناسب مدیریت پسماند براساس شرایط موجود است. امروزه حفظ محیط زیست یکی از ارکان مهم رعایت حقوق بشر است به طوری که نگهداری و حفاظت از محیط زیست یکی از وظایف اصلی حال و آینده است . زیرا محیط زیست به عنوان پدیده ای نامحدود نه فقط برای نسل امروز بلکه برای ادامه حیات آیندگان می باید حفظ شود .(عبدلی 12:1386)
   افزایش سریع جمعیت ،توسعه صنایع،پیشرفت های تکنولوژی ،ترویج فرهنگ مصرف گرایی و در نتیجه تولید زباله بیشتر از جمله مسائلی است که اخیرا در جوامع بشری بحران های عظیم اقتصادی و اجتماعی را بوجود آورده است (عمرانی 10:1377) و موجب آلودگی های زیست محیطی(آلودگی هوا ،آب وخاک) و در نتیجه به خطر افتادن بهداشت و سلامت افراد جامعه می شود .(عبدلی 18:1386)
   به عبارت دیگر ،امروزه جمعیت کره زمین بالا رفته و این مسأله برای سیاره زمین و به خصوص کشورهای جهان سوم مشکلاتی همچون پسماند به بار آورده و به دلیل فقدان مدیریت صحیح پسماند ،مسائل زیست محیطی روز به روز مسأله سازتر شده است .(BishnuParasdTmishnu , 2001:45)
   بر اساس یک مطالعه از سوی سازمان بهداشت جهانی ،عدم توجه به جمع آوری و دفع صحیح زباله می تواند 32 مشکل زیست محیطی را بوجود آورد که مقابله با آنها به سهولت امکان پذیر نیست .
   به هر حال مسأله افزایش تولید پسماند بسیار جدی بوده و به همین دلیل باید مدیریت صحیح پسماند به خاطر اهمیت آن در اولویت قرار گیرد و این موضوع توسط بسیاری از دولت ها تصدیق شده است. (Chris Zurbragg ,2003:104 )
   در کشور ایران نیز افزایش روز افزون جمعیت شهرنشین و توسعه بی ضابطه و مداوم شهرها و تغییر سبک زندگی و افزایش مصرف زدگی در جوامع شهری منجر به تولید مقادیر زیادی زباله در کلان شهرها گردیده که در بیشتر مواقع مدیریت آن با توجه به کمبود امکانات و بودجه، مشکلات عدیده ای برای سازمان های متولی این امر ایجاد کرده است.
   در بین کلان شهرهای کشور، کلان شهر مشهد –به عنوان بزرگترین کلان شهر مذهبی دنیا از نظر جمعیت و دومین کلان شهر کشور بعد از تهران- پذیرای سالانه بیش از 20 میلیون زائر و مسافر در سال می باشد و روزانه به طور متوسط حدود 1700 تن زباله تولید می کند که این میزان در هنگام پذیرایی از زائران به حدود 2000 تن می رسد . از این رو حمل صحیح زباله و جمع¬آوری به موقع، منظم و همچنین نوع جمع آوری زباله ¬ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است .
   به گفته مجتبی عبداللهی معاون خدمات شهری شهردار تهران سرانه جهانی تولید زباله هر نفر در روز حدود 450 گرم و در اروپا 300-350 گرم است. که این مقدار در کلان شهر مشهد حدود 600-650 گرم در روز است که دو برابر اروپا و 1.5 برابر مقدار جهانی می باشد .
   باتوجه به آنکه بیش از 80 درصد از بودجه مدیریت مواد زائد جامد صرف هزینه های جمع آوری وحمل ونقل مواد زائد جامد میگردد، بنابراین جایگزین کردن سیستم جمع آوری مکانیزه با سیستم جمع آوری سنتی میتواند بازدهی بسیار چشمگیری در نتایج کاهش هزینه ها داشته باشد که این مهم باتوجه به کاهش دفعات جمع آوری، کاهش اندازه ناوگان جمع آوری، افزایش بهره وری و بازده کارکنان، کاهش آثار زیست محیطی، کاهش وسائل نقلیه و فعالیت های موردنیاز، افزایش بازیافت مواد،کاهش جمع آوری دستی و یا حذف آن همراه باشد. لذا اجراء چنین طرحی درکلان شهری مانند مشهد به طورمسلم موجبات رضایت خاطر شهروندان، مسئولین و بهبود خدمات شهری را باید فراهم سازد.

   مشخصات
   تاریخ شروع :۱۳۹۵/۰۵/۱۸مبلغ اعتبار :
   پیمانکار :پژوهشگر: دکتر حجت میان آبادی
   پیوست

 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,016,541
  تعداد بازدید امروز : 195
  تعداد بازدید دیروز : 177
  آخرین به روزرسانی : 1399/07/21 13:21
 • پیوند های مرتبط
  سامانه ارزیابی فرهنگی و اجتماعی - سافا
  معاونت برنامه ریزی و توسعه
  سازمان جهانی ارزیابی تاثیر
  سازمان ارزیابی تاثیر اجتماعی فرهنگی تهران
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی پروژه ها و سیاست های شهری 
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد