• پروژه‌ها: طبقه‌بندی‌ها
  • بروز رسانی لایه داده مکـــــانی مرزبندی محلات شهر مشهد و ترسیم نقشه تفکیکی محلات

   بروز رسانی لایه داده مکـــــانی مرزبندی محلات شهر مشهد و ترسیم نقشه تفکیکی محلات

    

   محله به عنوان کوچکترین پهنه شهری در تصمیم گیری و برنامه ریزی های فرهنگی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. مدیریت و برنامه ریزی شهری با رویکرد محله محوری از جمله دست آورهای مدیریت شهری مشهد مقدس می باشد. بر کسی پوشیده نیست که برنامه ریزی در مقیاس محلی و با استفاده از ظرفیت های محله نه تنها سبب افزایش مشارکت مردمی در مدیریت شهری می گردد بلکه حس تعلق به مکان را درمیان شهروندان برمی انگیزاند.
   به منظور اجرای رویکرد محله محوری در مدیریت شهری نخستین قدم تعیین حدود و مرزبندی محلات برمبنای شاخص های فرهنگی و اجتماعی می باشد، به گونه ای که محلات به وجود آمده پس از این فرایند از مقبولیت و غنای فرهنگی لازم میان شهروندان برخوردار بوده و حس تعلق به مکان را در میان ساکنین محله افزایش دهند، به علاوه این مرزبندی خود سبب ایجاد تعارض میان ساکنین محلات مجاور نشود.
   عامل دیگر ارائه خدمات فرهنگی و پراکندگی مراکز فرهنگی، مذهبی، تفریحی و ورزشی به صورت عادلانه در سطح محلات است. بدیهی است مرزبندی صحیح می تواند توزیع منصفانه تجهیزات و امکانات فرهنگی و تفریحی را به همراه داشته باشد و برنامه ریزی جهت بهبود کیفیت ارائه خدمات فرهنگی به هر محله رامتناسب با نیاز آن محله بر اساس ترکیب جمعیتی، بافت فرهنگی ساکنین، میزان امکانات موجود، درصد مشارکت مردمی و ... تسهیل نماید.
   استفاده از داده ها و اطلاعات به روز و قابل اطمینان که روایی و پایایی آنها سنجیده و مورد تایید قرارگرفته باشد اصلی مهم در برنامه ریزی و تصمیم گیری است. این اصل در برنامه ریزی و تصمیم گیری در خصوص سیستمهای پویا که تغییرات در آن ها با سرعت بیشتری رخ می دهد بی شک از اهمیت بیشتری برخوردار است.
   شهرها به دلیل تنوع فعالیت هایی که در آنها صورت می پذیرد و ساکنین با سطوح مختلف فرهنگی و اجتماعی از پیچیدگی بسیاری برخورداراند. بنابراین ضرورت استفاده از اطلاعات دقیق و به روز در برنامه ریزی و مدیریت شهری بسیار حیاتی است. شهر مشهد به عنوان یک کلان شهر مذهبی از این قاعده مستثنا نیست.
   با توجه به رویکرد محله محور، معاونت فرهنگی و اجتماهی شهرداری مشهد در برنامه ریزی فرهنگی شهر ، متاسفانه اطلاعات مربوط به مرزبندی محلات علی رغم تغییرات ایجاد شده در سال های اخیر، به روز رسانی نشده و نقشه ها و لایه داده مکانی موجود در سامانه SDI و معاونت فرهنگی و اجتماعی قدیمی می باشد.
   بنابراین اجرای طرحی به منظور به روز رسانی لایه مرزبندی محلات و ترسیم نقشه های جدید، ضروری می نماید.


 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,007,155
  تعداد بازدید امروز : 114
  تعداد بازدید دیروز : 521
  آخرین به روزرسانی : 1399/07/21 13:21
 • پیوند های مرتبط
  سامانه ارزیابی فرهنگی و اجتماعی - سافا
  معاونت برنامه ریزی و توسعه
  سازمان جهانی ارزیابی تاثیر
  سازمان ارزیابی تاثیر اجتماعی فرهنگی تهران
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی پروژه ها و سیاست های شهری 
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد