• بخشهای خبری
  • اخبار پر بازدید
  • تازه ترین خبرها
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 244
   کد: 167546
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
   نشست اول هم اندیشی گفتگو شهر آسیب برگزار شد

   انجمن های مردمی کلید رفع بسیاری از آسیب های اجتماعی

   به گزارش دفتر مطالعات اجتماعی فرهنگی، اولین نشست از سلسله نشست های "گفتگو، شهر، آسیب ها" با عنوان کارتن خوابی در شهر مشهد در تاریخ 26 آذرماه 97 با همکاری دانشگاه فردوسی و دفتر مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد در تالار کتابخانه قطب علمی دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار گردید.
   سلسله نشست های گفتگو - شهر - آسیب ها

   به گزارش دفتر مطالعات اجتماعی فرهنگی، اولین نشست از سلسله نشست های "گفتگو، شهر، آسیب ها" با عنوان کارتن خوابی در شهر مشهد در تاریخ 26 آذرماه 97 با همکاری دانشگاه فردوسی و دفتر مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد در تالار کتابخانه قطب علمی دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار گردید.
   درابتدای نشست دکتر اکبری، عضو هیات علمی دانشگاه و پژوهشگرعلوم اجتماعی به بیان تاریخچه‌ای از کارتن‌خوابی در ایران و جهان پرداخت. وی با بیان اینکه آسیب شناسی این معضل در اروپا از قرن 21 بوده است اظهار داشت: معضل کارتن خوابی در ایران تا چند سال پیش یک پدیده و مشکل اجتماعی محسوب نمی‌شد اما همه چیز با فوت دردناک ده‌ها نفر از کارتن خواب ها در کنار خیابان و در پایتخت آن هم در پس یک سرمای زمستانی شروع شد و جنازه های خشک شده آنها تا مدت ها اذهان عمومی را به خود معطوف داشت همچنین وقتی که عده ای کارتن خواب بر روی آسفالت های خیابان یخ زدند؛ در این مقطع زمانی بود که کارتن خوابی به عنوان یکی از دغدغه های مهم در جامعه محسوب شد.
   سپس مدرسی، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری ضمن اشاره به معضلات کلان شهر مشهد گفت: کارتن خوابی معضلی نیست که نتوان آن را حل کرد، بلکه با آموزش های لازم و اقدامات موثر می توان کارتن خواب ها را به جامعه بازگرداند. وی در ادامه افزود: در تشکل هایی برخواسته از جامعه، مانند جمعیت سنا یا NA و... می‌توان بهترین راه حل ها را برای حل مشکلات و معضلات جامعه جستجو کرد، چون این انجمن ها، از دل مردم هستند و به بهترین شکل ممکن می‌توانند این معضلات را برطرف سازند.
   مدرسی در ادامه با اشاره به اینکه فضاهای مناسبی که دردهای مشترک اجتماعی در آن وجود دارد همچون جمعیت سَنا می‌تواند نجات بخش معظلات اجتماعی در سطح شهر باشد، افزود: امروز رویکرد و اراده جمهوری اسلامی ایران و شهرداری به سمت تعامل و مداخله مردم در تصمیم سازی و تصمیم گیری است و قطعا حل مسائل اجتماعی نیز از این طریق ممکن خواهد بود. وی در ادامه  از دانشگاهیان خواست تا برای حل این مشکلات به میدان بیایند و تعاملات خوبی را با شهرداری مشهد رقم بزنند.
   در ادامه جلسه دکتر فولادیان، عضو هیات علمی و پژوهشگر علوم اجتماعی به ارائه ای از علل و نتایج خودکشی کارتن خواب ها و نحوه تعامل این قشر با یکدیگر و آسیب هایی که در این مسیر انتظارشان را می‌کشد، پرداخت.
   در انتهای جلسه دو تن از اعضای 
   جمعیت "سنا"  سرای نجات یافتگان امام علی علیه السلام با نام رسمی جمعیت مردم نهاد حمایت از کارتن خواب ها که سابقه کارتن خوابی را داشته‌اند،  به شرح کوتاهی از زندگی و تجارب خود در این زمینه پرداختند.
   در پایان دکتر کرمانی، عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد گزارشی از روش های توانمند سازی این قشر را ارائه و عواملی که می‌تواند مانع از گسترش این موضوع باشد و باعث پیشگیری از این مساله گردد را بیان کرد. 


    

   تعداد بازدید: 244
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر

 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,007,088
  تعداد بازدید امروز : 47
  تعداد بازدید دیروز : 521
  آخرین به روزرسانی : 1399/07/21 13:21
 • پیوند های مرتبط
  سامانه ارزیابی فرهنگی و اجتماعی - سافا
  معاونت برنامه ریزی و توسعه
  سازمان جهانی ارزیابی تاثیر
  سازمان ارزیابی تاثیر اجتماعی فرهنگی تهران
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی پروژه ها و سیاست های شهری 
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد