• بخشهای خبری
  • اخبار پر بازدید
  • تازه ترین خبرها
  •  
   منبع خبر : دفتر مطالعات فرهنگی
   تعداد بازدید: 374
   کد: 155047
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۴/۰۷
   عضو شورای اسلامی شهر در نشست دویست و پنجاه و نه دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی مطرح کرد

   ضرورت تدوین نظام بهره برداری از اماکن اقامتی

   به گزارش واحد رسانه گروه برنامه ریزی و توسعه سازمان اجتماعی فرهنگی، دویست پنجاه و نهمین نشست شهر، فرهنگ، اجتماعی با موضوع " بررسی سیاست های شهرداری مشهد دربهره برداری از کمپ های اسکان زائر" در 7 تیرماه 97 با حضور مهندس نوروزی عضو شورای شهر برگزار شد.
   نوروزی نشست 259

   به گزارش واحد رسانه گروه برنامه ریزی و توسعه سازمان اجتماعی فرهنگی، دویست پنجاه و نهمین نشست شهر، فرهنگ، اجتماعی با موضوع " بررسی سیاست های شهرداری مشهد دربهره برداری از کمپ های اسکان زائر" در 7 تیرماه 97 با حضور مهندس نوروزی عضو شورای شهر برگزار شد.
   در این نشست نوروزی ضمن اشاره به اینکه مطالعات بسیاری در حوزه زائران در مشهد انجام شده است، خواستار جمع آوری و تحلیل داده های این پژوهش ها شد. وی با بیان اینکه زائر کانون هزینه برای شهرداری است، اظهار داشت: باید در خصوص زائر بستری فراهم کنیم که از این بستر برای شهر مشهد درآمدزایی کنیم. شکل گیری موج های آبی، مجتمع های غذایی در شاندیز و حضور مردم در آن ها بیانگر سرمایه فراوانی است که وارد شهر مشهد می شود. اگر بستر برای زائر فراهم شود می تواند سرمایه اش را در این شهر هزینه کند.
   عضو شورای شهر در دویست و پنجاه و نهمین نشست دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی، ضمن مهم برشمردن ارائه خدمات توسط شهرداری در کنار پروژه های شهری، اظهار داشت: ما باید خدماتی را ارائه کنیم که بتوانیم از آن استفاده کنیم. احداث پارک، احداث پایانه و غیره که توسط شهرداری ایجاد می شود ولی خدماتی در کنار آن ارائه نمی شود که برای شهرداری درآمدزا باشد.
   وی همچنین توضیحاتی را در خصوص نسبت میزان ارائه خدمات در مراکز اقامتی با سطح اقتصادی گردشگران داشت و افزود: در کشور هلند، اماکن اقامتی نسبت به گزینه هایی که برای خدمات ارائه می دهد، هزینه دریافت می کند. به عنوان مثال می توان هتل‌هایی را پیدا کرد که با حذف گزینه های خدماتی تنها با 3 تا 5 دلار می توان اقامت کرد. این همان معنای زائرسرای ارزان قیمت است. ما باید سطح خدمات را کاهش دهیم. الزامی وجود ندارد همه افراد در یک سطح از امکانات رفاهی از فضاهای اقامتی شهر بهره برداری کنند.
   وی با انتقاد از نحوه بهره برداری از مکان های اقامتی زائر افزود: ما در نظام بهره برداری از مکان های اقامتی بسیار ضعیف هستیم. ما باید یک نظام بهره برداری ایجاد کنیم. دلیلی وجود ندارد که زائر کم درآمد را در پیک زائر به مشهد بیاوریم. چه الزامی وجود دارد که کاربری های اقامتی زائران کم در آمد در مرکز شهر متمرکز باشند؟
   شهردار اسبق مشهد خواستار برنامه ریزی برای سرمایه گذاری در افزایش مدت اقامت زائر در مشهد شد و افزود: امروز باید به قشر جوان توجه کنیم و فضاهای مناسب برای این افراد ایجاد کنیم تا خانواده ها به مشهد بیایند و با این فضاها خانواده ها را در شهر ماندگار کرد.
   نوروزی با ارائه راهکاری برای افزایش میزان ماندگاری زائر در مشهد توام با کسب درآمد به نفع شهر گفت: برای استفاده از این فرصت باید تمام ظرفیت فعلی اقامتی اعم از هتل، مهمانپذیر، زائرپذیر و مراکز اقامتی را لیست کرده و برای آن ها فکری کرد تا بشود حداکثر بهره برداری را از آن ها داشت. ما باید تلاش کنیم تا ماندگاری زائر را افزایش دهیم تا سوددهی افزایش یابد. ما می بایست در برای پاسخگویی به نیاز زائران برنامه ریزی کنیم و به سمتی حرکت کنیم که خدمات مورد نیاز را تامین کنیم و از آن سود ببریم. باید با این سیاست ها شهرداری در آمدهای پایدار ایجاد کند.
   وی در پایان سخنرانی خود ضمن مهم برشمردن خدمات مکمل در کنار زیارت، اظهار داشت: ثروت عظیمی به برکت وجود حضرت ثامن الحجج در مشهد سرازیر است که ما باید از آن نهایت استفاده را برای شهر مشهد ببریم.

   تعداد بازدید: 374
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر

 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,034,188
  تعداد بازدید امروز : 172
  تعداد بازدید دیروز : 121
  آخرین به روزرسانی : 1400/10/25 08:03
 • پیوند های مرتبط
  سامانه ارزیابی فرهنگی و اجتماعی - سافا
  معاونت برنامه ریزی و توسعه
  سازمان جهانی ارزیابی تاثیر
  سازمان ارزیابی تاثیر اجتماعی فرهنگی تهران
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی پروژه ها و سیاست های شهری 
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد