• بخشهای خبری
  • اخبار پر بازدید
  • تازه ترین خبرها
  •  
   منبع خبر : دفتر مطالعات فرهنگی
   تعداد بازدید: 382
   کد: 154995
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۴/۰۷
   در نشست شهر فرهنگ اجتماع مطرح شد

   بیشترین میزان رضایت زائر از کمپ های گردشگری است

   به گزارش واحد رسانه گروه برنامه ریزی و توسعه سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد، دویست پنجاه و نهمین نشست شهر، فرهنگ، اجتماعی با موضوع “ بررسی سیاست های شهرداری مشهد دربهره برداری از کمپ های اسکان زائر” در 7 تیرماه 97 برگزار شد.
   خبر نشست 259

   به گزارش واحد رسانه گروه برنامه ریزی و توسعه سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد، دویست پنجاه و نهمین نشست شهر، فرهنگ، اجتماعی با موضوع بررسی سیاست های شهرداری مشهد دربهره برداری از کمپ های اسکان زائر” در 7 تیرماه 97 برگزار شد. این نشست با ارائه سه تن از کارشناسان و پژوهشگران حوزه فرهنگی، اجتماع و گردشگری و برخی از مسئولین حوزه اقامت زائر برگزار شد و مورد استقبال کارشناسان، مدیران و نخبگان شهری قرارگرفت.
   در ابتدای نشست مسعودی، پژوهشگر اجتماعی با ارائه نتایج نظرسنجی انجام شده در کمپ های اسکان زائر اظهار داشت: سیاست مدیریت شهری، ایجاد بستر مناسب و خدمات در دسترس برای گردشگری و زیارت است. وی با بیان اینکه اسکان ابعاد مختلفی دارد و شهرداری چند سالی است در این حوزه ورود پیدا کرده است، عنوان کرد: بیشترین میزان رضایت زائر از کمپ های گردشگری و بخصوص بوستان زائر پذیر غدیر است.
   مسعودی ادامه داد: ما در این پژوهش کمپ ها را رصد کردیم و متوجه شدیم 70 درصد زائران کم درآمد از بوستان غدیر برای اقامت استفاده می کنند. وی ابراز کرد: بیشتر این افراد تحصیلات دیپلم و زیر دیپلم دارند و از طریق نقل‌ قول‌های دیگران و آشنایی با کمپ اسکان زائران به این مراکز جهت اقامت آمدند.
   احمدی، کارشناس گردشگری نیز در این جلسه با بیان پیشنیه توجه شهرداری به موضوع گردشگری گفت: گردشگری در ذات پدیده چند وجهی است، لذا در بررسی این موضوع نیاز است تا تیمی از کارشناسان موضوعات مختلف حضور یابند. وی با بیان اینکه سال 86 میزان خروجی از کشور بالا بود، تصریح کرد: از همین رو دولت تصمیم گرفت با کمک هزینه سفر داخلی و استفاده از الگوی سفر چادری قیمت سفر را برای مردم کاهش دهد.
   احمدی افزود: الگوی سفر چادری به این شکل توسعه پیدا کرد که زائر در هر جایی که احساس امنیت می کرد و نیازهای اولیه اش پاسخ داده میشد، چادر خود را برپا کرد که این اتفاق مشکلات بسیاری از جمله سوانح رانندگی و فساد را به دنبال داشت. وی گفت: از همین شهرداری در گام اول استفاده از چادر را در هر کجا ممنوع اعلام کرد و در مرحله بعد به فکر ایجاد اسکان موقت برای زائران کم درآمد کرد.
   قانعی، رییس اتحادیه هتل داران خراسان رضوی، در ادامه این نشست گفت: در حال حاضر در کشور ما برای زائران و مسافران سوبسید هایی در نظر گرفته می شود که این مدل زائر پذیری یا گردشگر پذیر بودن در هیچ کشوری مرسوم نیست.
   وی افزود: در بخش هتل ها زائر کمتر از دو روز اقامت دارد، با وجود اینکه بسیاری از هزینه ها از مسافر دریافت نمی شود و زائر با هزینه بسیار اندکی از بسیاری از خدمات بهره مند می شود. وی عنوان کرد: در مشهد 680 هتل آپارتمان داریم و 650 خانه مسافر مجاز، اما متاسفانه در چنین شرایطی بیش از هفت هزار مرکز اقامتی غیر مجاز نیز در شهر مشهد فعال هستند. وی با بیان اینکه مشهد به لحاظ اقامتی ارزان ترین قیمت ها را دارد، افزود: در هتل های سطح شهر 43 هزار میلیارد تومان هزینه شده ولی متاسفانه تاکنون جذب مسافر ما به صورت سنتی انجام می شده که در برابر این سرمایه گذاری بزرگ، تعداد مسافران اندک هستند. وی اظهار کرد: چرا باید از هزینه های عمومی برای مسافران هزینه شود، در حالی که مراکز اسکان اضطراری و بیش از ده هزار کلاس درس آماده پذیرش زائران هستند.
   عابدی، رئیس بنیاد مرکزی زائر نیز در این نشست گفت: براساس تحقیقات در منطقه ثامن نیاز به 30 هزار نفر اقامت و در کل مشهد 220 هزار نفر اقامت نیاز بود. وی ادامه داد: اما با توجه به اینکه امکان ایجاد نصف این تعداد هم فراهم نبود، با همکاری استانداری و شهرداری و نمایندگان ولی فقیه در استان ها، زائرسرای ارزان قیمت ایجاد شد. وی ادامه داد: هزینه زمین را استانداری و هزینه پروانه ساخت و ساز نیز با شهرداری ها بود تا زائران کم درآمد بتوانند از خدمات خوبی در سفر به مشهد استفاده کنند.

   در ادامه نوروزی عضو شورای شهر مشهد گفت: باید زیر ساخت های لازم برای جذب سرمایه از زائران در شهرداری فراهم شود زیرا بحث زائر یک بستر برای درآمد زایی است که متاسفانه ما تاکنون نتوانسته ایم از این پتانسیل استفاده کنیم.
   وی ادامه داد :کشور چین برای سوغات متبرکه مشهد کار کرده است. عابدی با اشاره به اینکه کسی که از شهرش خارج می شود راحت تر هزینه می کند، عنوان کرد: برای سرمایه ملی که هتل ها و اقامت گاه و تفریح گاه ها است باید برنامه ریزی منسجمی انجام شود. وی تصریح کرد: یک روز اقامت بیشتر زائر ان 150درصد درآمد هتل ها را افزایش می دهد و ما باید روی آیتم نیاز زائران برنامه ریزی کنیم و از خدمات مورد نیاز، درآمد دریافت کند.

   تعداد بازدید: 382
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر

 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,034,198
  تعداد بازدید امروز : 182
  تعداد بازدید دیروز : 121
  آخرین به روزرسانی : 1400/10/25 08:03
 • پیوند های مرتبط
  سامانه ارزیابی فرهنگی و اجتماعی - سافا
  معاونت برنامه ریزی و توسعه
  سازمان جهانی ارزیابی تاثیر
  سازمان ارزیابی تاثیر اجتماعی فرهنگی تهران
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی پروژه ها و سیاست های شهری 
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد