• بخشهای خبری
  • اخبار پر بازدید
  • تازه ترین خبرها
  •  
   منبع خبر : سایت اطلاع رسانی شهرداری مشهد
   تعداد بازدید: 373
   کد: 151371
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۲/۱۵
   استاد آکادمی علوم کشور لهستان در نشست «شهر، فرهنگ، اجتماع»؛

   لزوم ارتقای سرمایه‌های فرهنگی برای جلوگیری از مهاجرت

   اینکه یک فرد چطور لباس بپوشد، چگونه بتواند دیگران را اقناع کند یا مباحث مختلف را ارائه دهد، نیز به عنوان سرمایه فرهنگی شناخته می‌شود که فرد آن را با خود از کشور مبدا به کشور مهاجرپذیر به همراه می‌آورد و در کسب موفقیت وی موثر است.
   خبر نشست 257

    به گزارش واحد رسانه گروه برنامه ریزی و توسعه سازمان اجتماعی فرهنگی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهدمقدس، رافائل اسموچنسکی با بیان این مطلب در نشست دویست و پنجاه و هفتم دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی شهرداری با عنوان «شهر، فرهنگ، اجتماع» با موضوع «ادغام مهاجران و مسئله انسجام اجتماعی» که در تالار قدیم شورا برگزار شد، اظهار کرد: نظام جهانی سرمایه‌داری جدید از دو بخش نظام اقتصادی درجه اول و درجه دوم تشکیل شده و عامل رهایی از تله ساختاری که در این دو بخش وجود دارد، بهره‌گیری از سرمایه‌های فرهنگی است.
   وی که تحقیقی پیرامون مهاجران لهستانی به کشور انگستان ارائه داده، در این خصوص بیان کرد: در بخش اول نظام اقتصادی، عمده سرمایه‌داران و نظام سرمایه‌داری کشورهای توسعه یافته با بهره‌مندی از بهترین خدمات اجتماعی و رفاهی متمرکز شده‌اند. اما در بخش درجه دوم نظام اقتصادی باید گفت وضعیت دریافتی حقوق و مزایا و دسترسی به خدمات اجتماعی ضعیف است.
   استاد آکادمی علوم کشور لهستان در ادامه افزود: به همین دلیل است که کشورهای سرمایه‌دار همواره نیازمند حضور مهاجران بیشتری هستند تا کمبودهای خود را در این زمینه مرتفع  نمایند.اسموچنسکی با اشاره به اینکه مهاجران لهستانی در انگلستان در تله ساختاری گیر افتاده‌اند، گفت: آنها باید آنجا بمانند تا بخش دوم نظام اقتصادی انگلیس با مشکل مواجه نشود.
   وی اذعان کرد: این در حالی است که مهاجران برای دریافت کمک نگاه به بیرون دارند و درخواست دارند از حمایت نظام‌های صنفی و اتحادیه‌های مختلف برخوردار شوند.
   استاد آکادمی علوم کشور لهستان به موضوع عاملیت مهاجران اشاره کرد و توضیح داد: در اغلب اوقات وضعیت خود مهاجران تعیین‌کننده نحوه دریافت خدمات در کشورهای مهاجرپذیر است.
   اسموچنسکی راهکار رهایی از تله ساختاری را بهره‌گیری از سرمایه‌های فرهنگی دانست و در این خصوص توضیح داد: بخش عمده این سرمایه تحصیلات است که می‌تواند به مهاجر کمک کرده و به سرمایه اقتصادی تبدیل شود. اینکه یک فرد چطور لباس بپوشد، چگونه بتواند دیگران را اقناع کند یا مباحث مختلف را ارائه دهد، نیز به عنوان سرمایه فرهنگی شناخته می‌شود که فرد آن را با خود از کشور مبدا به کشور مهاجرپذیر به همراه می‌آورد و در کسب موفقیت وی موثر است.
   وی ادامه داد: این در حالی است که محرومیت مهاجرانی که از طبقه محروم جامعه مهاجرت کرده و به سایر کشورها می‌روند، ادامه‌دار است. چرا که آنها انتظار زیادی از خود ندارند اما در برابر این گروه، طبقه تحصیل‌کرده قرار دارند که آنها انگیزه‌های حل مسئله دارند. آنها برای خود فرصت فرار درنظر گرفته و در تله ساختاری قرار نمی‌گیرند.

   تعداد بازدید: 373
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر

 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,117,101
  تعداد بازدید امروز : 306
  تعداد بازدید دیروز : 1,825
  آخرین به روزرسانی : 1401/02/04 12:39
 • پیوند های مرتبط
  سامانه ارزیابی فرهنگی و اجتماعی - سافا
  معاونت برنامه ریزی و توسعه
  سازمان جهانی ارزیابی تاثیر
  سازمان ارزیابی تاثیر اجتماعی فرهنگی تهران
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی پروژه ها و سیاست های شهری 
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد