• بخشهای خبری
  • اخبار پر بازدید
  • تازه ترین خبرها
  •  
   منبع خبر : دبیرخانه پیوست فرهنگی و اجتماعی
   تعداد بازدید: 180
   کد: 135904
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۶/۲۵
   دومین نشست هم اندیشی الزامات فرهنگی

   بررسی الزامات فرهنگی و اجتماعی مسکن انبوه در حاشیه شهر و مجتمع های تجاری و مگامال ها در دانشگاه امام رضا (ع)

   بافت فرسوده مشهد دومین جلسه از سلسله کارگاه های آموزشی "جامعه شناسی شهری" در روز سه شنبه 21 شهریور ماه 1394 در دانشکده معماری و هنر اسلامی دانشگاه امام رضا برگزار شد
   کارگاه آموزشی جامعه شناسی شهری

   به گزارش دبیرخانه پیوست فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد دومین جلسه از سلسله کارگاه های آموزشی "جامعه شناسی شهری" در روز سه شنبه 21 شهریور ماه 1394 در دانشکده معماری و هنر اسلامی دانشگاه امام رضا برگزار شد. در این نشست پژوهش های بررسی الزامات فرهنگی و اجتماعی " مجتمع های تجاری و مگامال ها" و " احداث مسکن انبوه در حاشیه شهر مشهد" ارائه و به نقد و بررسی کارشناسان حاضر در جلسه گذاشته شد.
   در بخش نخست الزامات فرهنگی و اجتماعی احداث مسکن انبوه در حاشیه شهر توسط آقایان احسان ستاری و عماد ابراهیمی ارائه شد.
   مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017 انتخاب گردیده است این در حالی است که از میان 3 میلیون جمعیت این شهر، نزدیک به یک سوم آن حاشیه نشین محسوب می شوند. نکته حائز اهمیت در روند مهاجرت – خدمات – مهاجرت، مغفول ماندن از علت وجودی شکل گرفتن این پهنه ها است که در حقیقت پرداختن به معلول بعضاً خود تشدید کننده مشکلات به وجود آمده است.
   معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد با توجه به مأموریت خود در امر فرهنگ تلاش کرده است، از طریق دبیرخانه پیوست فرهنگی نسبت به ارائه الزامات فرهنگی و اجتماعی موردنیاز در احداث اینگونه مسکن ها به ویژه با رویکرد توانمندسازی اقدامی مؤثر صورت دهد.
   پهنه های شناسایی شده مصوب حاشیه نشینی در شهر مشهد مورد بررسی قرار گرفتند و با توجه به بررسی پرسشنامه ها و معیارهای درنظر گرفته شده به 3 پهنه تبدیل گردیده اند و برای هر پهنه چک لیستی مجزا تهیه گردید. در پایان برخی از عناوین الزامات تهیه شده شرح داده شد.

   در بخش دوم پژوهش الزامات فرهنگی و اجتماعی مجتمع های تجاری و مگامال ها توسط آقای دکتر بهرام عامل هلالی ارائه شد.
   مگامال‌ها و مجتمع‌های تجاری، زمینه‌های خاصی را برای مصرف فضا و کالاها توسط شهروندان خلق می‌کنند. این عمل (مصرف کردن) در کنار سایر جریانات شهری )همچون گردش و انباشت سرمایه وغیره)، فضاهای شهری را شکل می‌دهند.
   اهداف این پروژه شامل تدوین پیامدها و اثرات مجتمع‌های تجاری در شهر مشهد، مشخص کردن مهمترین انتظارات، نیازها و توقعات تاثیرپذیران از مجتمع‌های تجاری بر اساس شاخص های پیوست فرهنگی و اجتماعی و تدوین الزامات فرهنگی و اجتماعی مجتمع‌های تجاری بر اساس شاخص های پیوست فرهنگی و اجتماعی می باشد.
   طبق نتایج حاصل شده مهمترین انتظارات، نیازها و توقعات تاثیرپذیران از مجتمع‌های تجاری تعریف مسئولیت اجتماعی برای مجتمع‌های تجاری در مقابل مشکلاتی که برای مردم ایجاد می‌کند، در نظر گرفتن 20 درصد در مجوزهای مجتمع‌های تجاری برای حقوق شهروندی، ایجاد پارکینگ به میزان استاندارد در مجتمع‌های تجاری، در نظر گرفتن ورودی خوانا برای پارکینگ مجتمع‌های تجاری، همخوانی توان مالی سکنه با امکانات و کالاهای مجتمع‌ها، و قیمت‌های اجاره و خرید فروشگاه‌های مجتمع‌های تجاری و ... بوده است.
   در پایان نیز برخی الزامات فرهنگی اجتماعی این پروژه ها برشمرده شد. از جمله این الزامات می توان به منع نام‌های غیر ایرانی- اسلامی برای مجتمع‌های تجاری و تعیین اسامی ملی و ایرانی و مرتبط با شهر و کشور و ادبیات و موضوع اقتصاد ایرانی و اسلامی برای هر مجتمع (مثل تیمچه، حجره، قیصره، چهارسوق و غیره)، منع نام‌های غیر ایرانی-اسلامی برای تابلوی فروشگاه‌های مجتمع‌های تجاری، طراحی مجتمع متناسب با معماری و شهرسازی ایرانی – اسلامی، منع بلند مرتبه سازی مجتمع‌هایی که در محورهای منتهی به حرم مطهر ساخته می‌شوند، الزام ایجاد نمازخانه در راهروهای اصلی مجتمع‌های تجاری، ایجاد مسیرهایی مخصوص معلولین و نابینایان در مجتمع‌های تجاری(نظیر آسانسور، رمپ برای معلولین و مسیرهای خاص برای نابینایان) و ... اشاره کرد.


   تعداد بازدید: 180
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر

 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,034,282
  تعداد بازدید امروز : 266
  تعداد بازدید دیروز : 121
  آخرین به روزرسانی : 1400/10/25 08:03
 • پیوند های مرتبط
  سامانه ارزیابی فرهنگی و اجتماعی - سافا
  معاونت برنامه ریزی و توسعه
  سازمان جهانی ارزیابی تاثیر
  سازمان ارزیابی تاثیر اجتماعی فرهنگی تهران
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی پروژه ها و سیاست های شهری 
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد