• بخشهای خبری
  • اخبار پر بازدید
  • تازه ترین خبرها
  •  
   منبع خبر : دبیرخانه پیوست فرهنگی و اجتماعی
   تعداد بازدید: 178
   کد: 135668
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۶/۱۴
   اولین نشست هم اندیشی الزامات فرهنگی

   بررسی الزامات فرهنگی و اجتماعی بافت فرسوده و بلند مرتبه سازی در دانشگاه امام رضا (ع)

   اولین جلسه از دوره آموزشی جامعه شناسی شهری به منظور بررسی الزامات فرهنگی و اجتماعی پروژه های شهری در روز سه شنبه 14 شهریور ماه 1396 برگزار شد.
   کارگاه آموزشی جامعه شناسی شهری

   به گزارش دبیرخانه پیوست فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد اولین جلسه از دوره آموزشی جامعه شناسی شهری به منظور بررسی الزامات فرهنگی و اجتماعی پروژه های شهری در روز سه شنبه 14 شهریور ماه 1396 برگزار شد.در این جلسه پژوهش های الزامات بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده و بلندمرتبه سازی توسط پژوهشگران ارائه گردید و حاضرین و کارشناسان فرهنگی شهرداری مشهد به نقد و بررسی این پژوهش ها پرداختند.
   در بخش اول دکتر احمدرضا اصغرپور ماسوله به ارائه توضیحاتی در خصوص مبانی نظری و مسئله مطرح شده در بررسی الزامات فرهنگی و اجتماعی بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده پرداخت. وی همچنین یکی از اهداف این پروژه را شناسائی انواع روش های مداخله و راهکارها در بافت فرسوده محلات سجادیه و رضائیه، قلعه وکیل آباد، محمدآباد مصلی، هاشمی نژاد مشهد مقدس اعلام کرد.
   این استاد دانشگاه در ادامه با بیان سه روش مداخله در بافت های فرسوده که شامل بهسازی، نوسازی و بازسازی می باشد مزایا و معایب هر یک از این روش ها را برشمرد.
   در ادامه مسعود فتاح زاده، یکی از پژوهشگران این پروژه، به بررسی برخی ویژگی ها و شاخصه های مناطق مورد بررسی پرداخت. وی همچنین با بررسی یافته های تحقیق و چالش های پیشروی محله های رضائیه، سجادیه، محمدآباد مصلی، هاشمی نژاد و قلعه وکیل آباد، برخی تجربه های برخورد و مواجهه با شهروندان محلات یاد شده را با حاضرین در میان گذاشت.
   در انتهای بخش اول این نشست دکتر احمدرضا اصغرپور ماسوله برخی نتایج و الزامات این تحقیق را بیان کرد و تأکید کرد که تاکید افراطی بر جنبه عمرانی موجب می شود که مالکان و ساکنان منطقه مانع نوسازی انگاشته شوند و این یعنی دقیقا معکوس شدن برنامه نوسازی؛ بنابراین تمرکز یک سویه بر جنبه عمرانی نوسازی مهمترین آفت برنامه های نوسازی است.
   در بخش دوم این جلسه محمدحسین کاظمی کارشناس ارشد شهرسازی به ارائه نتایج پژوهش الزامات فرهنگی و اجتماعی بلندمرتبه سازی پرداخت. وی در ابتدا تأکید کرد که توسعه کالبدی دهه های گذشته در شهر مشهد به خصوص در اراضی پیرامون حرم مطهر، ارتفاعات جنوب و همچنین بلندمرتبه سازی های پراکنده سطح شهر، به گونه ای بوده که لزوم بهره گیری از متخصصین فرهنگی-اجتماعی به منظور کاهش تبعات را ضروری ساخته است.
   کاظمی در ادامه با بیان برخی مبانی نظری تحقیق و تاریخچه بلندمرتبه سازی در ایران و جهان و همچنین بررسی اسناد فرادستی در این خصوص، نتیجه گرفت که انبوهی تقاضا و محدودیت امکانات برای پاسخگویی به مکان‌های مورد نیاز، استفاده از ارتفاع را در کلانشهری چون مشهد امری ناگزیر می سازد. بنابراین علاوه بر هدایت و نظارت بر ساخت در تراز پایه ای شهر (گرایش اصلی ساخت و ساز، حداکثر 6طبقه) برنامه ریزی برای استفاده از ترازهای میان مرتبه و بلند مرتبه در ساخت و سازهای کلانشهری در قاب ضوابط و قواعد آن اجتناب ناپذیر است.
   کاظمی در ادامه برخی آثار منفی و مثبت بلندمرتبه سازی را از منظر هویت، عدالت، زیبایی و طبیعت، امنیت و آرامش، ارتباطات اجتماعی، رضایتمندی، سلامت و کیفیت توسعه شهری برشمرد.
   این پژوهشگر حوزه شهرسازی در پایان با بررسی شاخص های کمی و کیفی در خصوص نیاز به بلندمرتبه سازی در شهر مشهد در برخی الزامات قانونی و کالبدی این پروژه ها را بیان کرد.


     تصاویر نشست اول

   تعداد بازدید: 178
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر

 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,034,155
  تعداد بازدید امروز : 139
  تعداد بازدید دیروز : 121
  آخرین به روزرسانی : 1400/10/25 08:03
 • پیوند های مرتبط
  سامانه ارزیابی فرهنگی و اجتماعی - سافا
  معاونت برنامه ریزی و توسعه
  سازمان جهانی ارزیابی تاثیر
  سازمان ارزیابی تاثیر اجتماعی فرهنگی تهران
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی پروژه ها و سیاست های شهری 
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد