• بخشهای خبری
  • اخبار پر بازدید
  • تازه ترین خبرها
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 219
   کد: 100382
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۵/۰۴/۰۱

   تصمیمات اشتباه گذشته باعث وضعیت کنونی اطراف حرم مطهر شده است

   رییس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر مشهد گفت: تصمیمات اشتباه گرفته شده در گذشته برای بافت اطراف حرم مطهر رضوی باعث شده تا امروز این طرح 50 درصد بیشتر پیشرفت فیزیکی نداشته باشد.
   تصمیمات اشتباه گذشته باعث وضعیت کنونی اطراف حرم مطهر شده است

    

    

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، علی اصغر نخعی راد یکشنبه شب در برنامه تلویزیونی گفتگو که از سیمای خراسان رضوی پخش شد اظهار کرد: یکی از موضوعات مهم برای شورای چهارم بافت پیرامون اطراف حرم بود که در این مسیر به دلیل پیش گرفتن سیاست خرید و تخریب بافت مسکونی، بسیاری از ساکنان از این محدوده رانده شدند و مجتمع‌های تجاری و هتل‌های چند ستاره به جای آنها ساخته شد.
   وی افزود: در سه ماه ابتدای شروع به کار شورا پیگیری شد تا مشکلات بافت پیرامون حرم مطهر حل شود و در این مسیر تغییر طرح تفصیلی اطراف حرم در دستور کار قرار گرفت که پیش از آن لازم بود تا طرح جامع مشهد به تصویب برسد و به همین دلیل طرح جامع شهر در استان تصویب و برای تأیید نهایی به تهران فرستاده شده و حالا 18 ماه است که شورای عالی معماری و شهرسازی این طرح را ابلاغ نکرده است.
   رییس کمیسیون اقتصادی شورای شهر تصریح کرد: وقتی کار به شورای عالی معماری و شهرسازی رسیده کسانی که خودشان 8 سال در بافت پیرامون حرم مطهر کار می‌کردند حالا آمده‌اند و مدعی شدند.
   نخعی بیان کرد: 3 سال است که علی رقم همه تلاش‌ها نتوانستیم مشکلات بافت پیرامون حرم مطهر رضوی را حل کنیم و هنوز این طرح 50 درصد بیشتر پیشرفت نداشته است.
   وی گفت: حاشیه نشینی مشهد دو برابر شهرهای دیگر است و متاسفانه وقتی به دنبال بازسازی بافت‌های فرسوده بودیم به دلیل نوع تملک، مردم به حاشیه شهر رانده شدند.
   نخعی تاکید کرد: نمی‌دانیم چرا وقتی تمام مراحل تصویب طرح جامع در استان طی شده چرا شورای عالی معماری و شهرسازی این طرح را به استان ابلاغ نمی‌کند?
   رییس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر مشهد خاطرنشان کرد: برابر با قانون شورای عالی معماری و شهرسازی می‌تواند مصوباتی داشته باشد که برای شهرداری‌ها نیز لازم‌الاجرا باشد که البته شامل موارد مشخصی است.
   وی گفت: شورای عالی معماری و شهرسازی نمی‌تواند ورود دستور گونه داشته باشد و نمی‌توان اطراف حرم مطهر که سالانه بیش از هزار میلیارد تومان در آن هزینه می‌شود را متوقف نماییم.
   نخعی اظهارکرد: برای اطراف حرم مطهر خود مردم مشهد باید تصمیم بگیرند و تصمیمات 14 سال گذشته باعث وضعیت فعلی شده است.
   وی گفت: تصمیمات شورای عالی معماری و شهرسازی علاوه بر عدم وجاهت قانونی، منطقی هم نیست و مشاوری برای بافت اطراف حرم مطهر گرفته شده که این هم خلاف است.
   نخعی تصریح کرد: استاندار خراسان رضوی هم تاکید دارد تا ابلاغ طرح جامع جدید طرح‌های قبلی قابل اجرا است و شورای شهر نیز در این خصوص مصوبه‌ای را داشته است.
   رئیس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر مشهد گفت: دغدغه‌های شورای عالی معماری و شهرسازی باید توسط نماینده این شورا در کمیسیون ماده 5 برطرف شود.
   وی گفت: طرح جامع فعلی شهر دیگر جوابگوی ساخت و سازها نیست و به همین دلیل شهرداری مشهد در گذشته به تراکم فروشی روی آورده بود که ما در شورای شهر صدور مجوز بلند مرتبه سازی در بافت‌های مسکونی زیر 200 درصد را ممنوع اعلام کردیم.
   عضو شورای اسلامی شهر مشهد گفت: برای جلوگیری از تخلف از مسیر کمیسیون ماده 100 جرائم سنگینی برای متخلفان در نظر گرفته شد و ما در این خصوص دغدغه‌های زیادی داریم.
   نخعی راد گفت: خواسته ما ابلاغ هر چه سریع‌تر طرح جامع مشهد است و تا کنون 70 درصد طرح تفصیلی مشهد نیز تهیه شده که برای استفاده از آن باید طرح جامع ابلاغ شود.
   رییس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شورای اسلامی شهر مشهد در ادامه گفت: یکی دیگر از دغدغه‌های شورای شهر، ساخت وسازها در ارتفاعات جنوبی شهر بود که علاوه بر آثار زیست محیطی، شهرسازی  هم دچار مشکل شده بود و در این راستا به موضوع ورود یافتیم و رهبری هم با ساخت وسازها مخالفت کردند و سرانجام با همکاری مدیران استان توانستیم جلوی ساخت و سازها را بگیریم و پروانه‌ها ابطال شد و ساختمان‌های نیمه کاره نیز برای تعیین تکلیف متوقف شده‌اند.
   وی گفت: قرار بود در ارتفاعات جنوبی شهر پهنه‌های اقامتی و گردشگری ایجاد شود که به تدریج تخلفات شکل گرفت و به ساخت ساختمان‌های چندین طبقه و هتل رسید.
   نخعی اظهارکرد: در بیانیه شورای عالی معماری و شهرسازی به تخلفات شهرداری مشهد اشاره شده است که باعث تعجب است زیرا اگر قرار بود تخلفات گذشته ادامه یابد نباید شاهد کاهش 60 درصدی صدور پروانه ساختمانی بودیم.
   وی گفت: در چند مورد بلندمرتبه سازی نیز که به عنوان تخلف اعلام شده مربوط به دوره قبل است که مجوز کمیسیون ماده 5 نیز گرفته شده است.
   رییس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر مشهد تاکید کرد: از شورای عالی معماری و شهرسازی درخواست داریم اسناد تخلفات را برای بررسی در اختیار شورای شهر قرار دهند.

   تعداد بازدید: 219
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر

 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,117,126
  تعداد بازدید امروز : 331
  تعداد بازدید دیروز : 1,825
  آخرین به روزرسانی : 1401/02/04 12:39
 • پیوند های مرتبط
  سامانه ارزیابی فرهنگی و اجتماعی - سافا
  معاونت برنامه ریزی و توسعه
  سازمان جهانی ارزیابی تاثیر
  سازمان ارزیابی تاثیر اجتماعی فرهنگی تهران
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی پروژه ها و سیاست های شهری 
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد