• بخشهای خبری
  • اخبار پر بازدید
  • تازه ترین خبرها
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 660
   کد: 99517
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۵/۰۳/۲۰

   مشهد، شهری تاریخ‌ساز و تمدن ساز برای کشور

   مشهد جزو شهرهای بنیادین تمدن ایرانی است، اگر کشور ایران بخواهد آینده‌ای عزتمند داشته باشد، باید شهر مشهد را یکی از مهم‌ترین جایگاه‌های تمدن بداند.
   مشهد، شهری تاریخ‌ساز و تمدن ساز برای کشور


   امروزه به دلیل تغییر در ساختار دنیا در خلأ خاصی واقع‌شده‌ایم و بسیاری از کشورهای دنیا دچار آن هستند، ما امروز با یک فروپاشی جهانی روبه‌رو هستیم، در سال 88 این پیش‌بینی را داشتم که آمریکا می‌خواهد جهان را تکه‌تکه کند و سپس با هر تکه، مذاکره نماید و هر بخش را به یک کشور بدهد.

   ما نیز باید از این فروپاشی رد شویم، اگر هوشیار باشیم متضرر نخواهیم نشد و ایران به‌عنوان نقطه امن در خاورمیانه خواهد بود.

   در قرن حاضر، عرفان و فلسفه جای خود را به ایده داده است، ایده تفکر و دانش معطوف به آینده است و متکفل آن، هنر است؛ در این میان نقش دولت و ملت فروپاشیده و مرز جغرافیایی دیگر معنا ندارد، وقتی دولت و ملت سکوت کنند، شهرها جهان‌شهر می‌شوند، مخصوصاً شهرهایی که از بعد استراتژیک دارای اهمیت هستند.

    

   مشهد شهری تاریخ‌ساز و تمدن ساز

   اگر ایران می‌خواهد آینده عزتمندی داشته باشد مشهد یکی از ایستگاه‌های آن خواهد بود زیرا مهم‌ترین حوزه ارتباطی و بیانی ایران محسوب می‌شود.

   اولین بحث در خصوص شهر مشهد، تاریخ آن است، مشهد شهری تمدن‌ساز و تاریخ‌ساز بوده که توجه به این موضوع امری ضروری استساختار تاریخی مشهد بسیار مهم است، مشهد و حوزه تمدنی خراسان در تاریخ ایران بارها تمدن سازی و تاریخ‌سازی کرده است که بار نخست آن پس از حمله اسکندر به ایران بوده و ایران از این حیث مدیون خراسان و مشهد است؛ این تمدن مشهد است که باید دید چه ساختاری دارد و آینده را چگونه شکل می‌دهد.

   معماری حرم تاریخی منسجم است، جهان اسلام از اقدامات امام رضا علیه‌السلام در تاریخ متأثر است همان‌طور که حوزه خراسان، حوزه فلسفه و روشنفکری است، مشهد همیشه حوزه روشنفکری درزمینهٔ ادبیات بوده و دو رکن بزرگ انقلاب مانند شهید مطهری و شریعتی نیز از این شهر برآمده‌اند.

    

   مشهد یکی از مهم‌ترین جایگاه‌های تمدن کشور است

   مشهد از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین شهرهای منطقه اوراسیا و قلب این منطقه است و در آینده بر سر آن نزاع درخواهد گرفت؛ مشهد جزو شهرهای بنیادین تمدن ایرانی است، اگر کشور ایران بخواهد آینده‌ای عزتمند داشته باشد، باید شهر مشهد را یکی از مهم‌ترین جایگاه‌های تمدن بداند.

   مشهد شهر گروه‌های کوچک است، این مسئله هم بحران‌زاست و هم مایه پیشرفت، پیشرفت از آن نظر که این گروه‌های کوچک به خاطر رقابتشان باهم، شهر را پویا می‌کنند و از طرف دیگر، گروه‌های کوچک باعث ایجاد بحران می‌شوند چون تعارض زیادی دارند.

    

   نگاه به گذشته، لازمه برنامه‌ریزی صحیح برای آینده

   در صورت دیدن گذشته، می‌توان آینده را به‌خوبی دید؛ اگر بحث‌های گذشته را در آینده بازتولید نکنیم دچار مشکل شده و در آینده هیچ نوآوری و موفقیتی نخواهیم داشت.

   آینده شهر مشهد باید بین‌المللی باشد، مشهد شهر ایده‌ها است، باید با مطالعه زندگی امام رضا علیه‌السلام، معرفت به ایشان را در شهر خودشان پیاده کنیم، پس اول باید خود امام را بشناسیم، ما باید برای آینده آماده‌باشیم و نسبت و ارتباط خود با عتبات عالیات و عربستان را روشن کنیم که اگر آماده نبوده و اقتصاد سازگار با شهر مشهد نداشته باشیم، اقتصاد آمریکایی وارد شهرمان می‌شود.

    

    

   دکتر ابراهیم فیاضاستادیار گروه انسان‌شناسی دانشگاه تهران و عضو شورای راهبری پیوست فرهنگی و اجتماعی

   مطالب مطرح‌شده در نشست تخصصی «هویت آینده شهر مشهد»

    

    

    

   تعداد بازدید: 660
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر

 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,032,698
  تعداد بازدید امروز : 181
  تعداد بازدید دیروز : 227
  آخرین به روزرسانی : 1400/10/25 08:03
 • پیوند های مرتبط
  سامانه ارزیابی فرهنگی و اجتماعی - سافا
  معاونت برنامه ریزی و توسعه
  سازمان جهانی ارزیابی تاثیر
  سازمان ارزیابی تاثیر اجتماعی فرهنگی تهران
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی پروژه ها و سیاست های شهری 
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد