• پیوست مشهد در یک نگاه

   با عنایت به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص توجه به پیوست فرهنگی پروژه های مهم و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در این خصوص؛ شورای اسلامی شهر مشهد در مرداد 1393 آیین نامه تهیه پیوست های فرهنگی و اجتماعی پروژه های شهری را مصوب نمود. در این مصوبه تاکید بر این شد که طرحهای بزرگ و تاثیر گذار شهری باید دارای پیوست فرهنگی و اجتماعی باشند که به تایید شورای شهر رسیده باشد و ضمن ارائه تعریف از بزرگ و مهم بودن پروژه های شهری، یک شورای راهبری برای اجرا و نظارت بر پیوست های فرهنگی و اجتماعی تعیین نمود که اعضای آن به این شرح میباشند :
   1. رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر به عنوان ناظر
   2. رئیس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر به عنوان ناظر
   3. معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری (رئیس شورای راهبری)
   4. معاون برنامه ریزی و توسعه شهرداری
   5. معاون شهرسازی و معماری شهرداری
   6. دو نفر متخصص و صاحب نظر حوزوی در زمینه فقه، فرهنگ و تربیت اسلامی (با معرفی معاون فرهنگی و اجتماعی و تایید کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر)
   7. دو نفر متخصص و صاحب نظر دانشگاهی در رشته ها و گرایش های علوم اجتماعی، معماری اسلامی و اقتصاد (با معرفی معاون فرهنگی و اجتماعی و تایید کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر)
   8. مدیر برنامه ریزی و نظارت بر امور فرهنگی و اجتماعی (دبیر شورای راهبری- بدون حق رای)
   به این ترتیب با معرفی آقایان پژمانفر و نظافت به عنوان متخصص حوزوی و فیاض و توکلی به عنوان متخصص دانشگاهی، اعضای شورای راهبری مشخص شده و کار تدوین دستورالعمل و قلمرو ها و معیارهای پیوست فرهنگی و اجتماعی آغاز گردید.
   با برگزاری جلسات متعدد برای تعیین قلمرو ها و معیارهای پیوست فرهنگی و اجتماعی توسط شورای راهبری فوق، در نهایت جدولی تحت عنوان قلمرو ها و معیارهای پیوست فرهنگی و اجتماعی به شرح زیر تدوین گردید :   پس از تدوین و تایید دستورالعمل پیوست نگاری فرهنگی و اجتماعی، پروژه های مهم و تاثیر گذار شهری شناسایی شده و برای انجام پیوست فرهنگی برای آنها فراخوان عمومی اعلام گردید و افراد ذیصلاح به ارائه طرح های پیشنهادی در این حوزه پرداختند.
   در نهایت تعداد 8 پیوست فرهنگی و اجتماعی و 8 الزامات فرهنگی و اجتماعی مورد تایید قرار گرفته و با پیوست نگاران این حوزه عقد قرارداد شد و با هماهنگی با حوزه های بهره بردار الزامات نهایی فرهنگی و اجتماعی هر یک از پروژه ها تدوین گردید.
    

   تعداد بازدید :102
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    

 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 326,319
  تعداد بازدید امروز : 327
  تعداد بازدید دیروز : 1,620
  آخرین به روزرسانی : 1397/06/17 18:18
 • پیوند های مرتبط
  سامانه ارزیابی فرهنگی و اجتماعی - سافا
  معاونت برنامه ریزی و توسعه
  سازمان جهانی ارزیابی تاثیر
  سازمان ارزیابی تاثیر اجتماعی فرهنگی تهران
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی پروژه ها و سیاست های شهری 
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد