• بخشهای خبری
  • اخبار پر بازدید
  • تازه ترین خبرها
  •  
   منبع خبر : روزنامه شهرآرا
   تعداد بازدید: 130
   کد: 150109
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۱/۲۹
   در دویست و پنجاه و پنجمین نشست شهر فرهنگ اجتماع

   شهروندان وجه تمایز شهر الکترونیک و شهر هوشمند

   به گزارش روزنامه شهرآرا، توسعه پایدار در شهر هوشمند تا حد زیادی به عوامل انسانی و شهروندان مرتبط می‌شود، به‌طوری که می‌توان گفت تا زمانی که شهروندان هوشمند نباشند نمی‌توان ایده شهر هوشمند را تنها با تجهیز شهر به زیرساخت‌ها‌ی نوین فناوری محقق ساخت. نقش شهروندان هوشمند در شکل‌گیری شهرهوشمند تا آنجایی از اهمیت برخوردار است که یکی از شش رکن اساسی این مفهوم را به خود اختصاص می‌دهد. شهروندان هوشمند دقیقا چه نقشی در شکل‌گیری شهرهای هوشمند دارند؟
   گزارش نشست 255

   به گزارش روزنامه شهرآرا، توسعه پایدار در شهر هوشمند تا حد زیادی به عوامل انسانی و شهروندان مرتبط می‌شود، به‌طوری که می‌توان گفت تا زمانی که شهروندان هوشمند نباشند نمی‌توان ایده شهر هوشمند را تنها با تجهیز شهر به زیرساخت‌ها‌ی نوین فناوری محقق ساخت. نقش شهروندان هوشمند در شکل‌گیری شهرهوشمند تا آنجایی از اهمیت برخوردار است که یکی از شش رکن اساسی این مفهوم را به خود اختصاص می‌دهد. شهروندان هوشمند دقیقا چه نقشی در شکل‌گیری شهرهای هوشمند دارند؟

   این پرسشی بود که کارشناسان حاضر در دویست و پنجاه و پنجمین نشست"شهر فرهنگ اجتماع" دفتر مطالعات معاونت فرهنگی و اجتماعی پروژه ها و سیاست های شهرداری مشهد با عنوان «تأملی بر مفهوم شهر هوشمند با تأکید بر مردم هوشمند» به آن پرداختند.


   شهروندان وجه تمایز شهر الکترونیک و شهر هوشمند
   در این نشست، دکتر تقی ابراهیمی سالاری، رئیس مرکزپژوهش‌ها‌ی شورای اسلامی شهر مشهد، با بیان اینکه تعاریف متفاوتی از شهر هوشمند ارائه شده است، گفت: در تمامی تعاریف شهروندان هوشمند را می‌توان مهم‌ترین عنصر متمایزکننده شهر هوشمند از شهر الکترونیک دانست. مردم هوشمند بر اساس مهارت‌ها‌ و سطح آموزشی‌شان تعریف می‌شوند و با کیفیت تعاملات جمعی به بهبود روند توسعه شهر هوشمند کمک می‌کنند.ابراهیمی سپس به سازوکار نقش‌آفرینی شهروندان در تعاملات شهری پرداخت و گفت: وجود شهروندان هوشمند از طریق افزایش مشارکت شهروندان در تصمیم‌سازی‌ها‌ی شهری به همراه یک نظام کارآمد آموزشی برای شهروندان به یک ساختار اطلاعاتی هوشمند منجر شده‌است و آثار مهمی را در سازوکارهای مدیریت‌ها‌ی شهری به‌جا خواهد گذاشت. شهروند هوشمند می‌تواند با استفاده از خلاقیت‌ها‌ و توانایی‌ها‌ی خود شهر را در رقابت فشرده برای جذب سرمایه و تولید ارزش افزوده یاری کند. از آثار مهم دیگر شهروندان هوشمند افزایش چشمگیر فرصت‌ها‌ی اقتصادی و اجتماعی در شهر و به‌وجود آمدن بستری برای شکل‌گیری فرایندهای توسعه پایدار شهری است.

   ایجاد بسترهای لازم تحقق شهروند هوشمند
   در ادامه محمدرضا سمیعی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرویس‌ها‌ی شهر هوشمند سازمان فاوای شهرداری، با اشاره به اینکه سازمان فاوا در حال تکمیل بسترهای سخت‌افزاری و فناورانه موردنیاز برای تحقق شهر هوشمند است، گفت: با تغییراتی که در مدیریت شهری در دوره جدید شاهد بودیم، مجموعه فعالیت‌ها‌یی که در گذشته نیز با عنوان شهر هوشمند در حال انجام بود با سرعت و قدرت بیشتری و با عنوان شعار اصلی مدیریت شهری مشهد پیگیری شد و امیدواریم در انتهای این دوره مدیریت شهری بتوانیم به پیشرفت قابل توجهی در حوزه شهر هوشمند دست پیدا کنیم.

   تدوین نقشه راه و برنامه‌ها‌ی عملیاتی
   سمیعی با اشاره به اینکه پس از صدور شعار شهر هوشمند، قراردادی را برای تدوین برنامه عملیاتی شهر هوشمند با پارک علم و فناوری منعقد کردیم، افزود: در پایان این قرارداد ما به اطلاعاتی از اینکه در محورهای مختلف شهر هوشمند در چه وضعیتی قرار داریم و چه برنامه‌ها‌ و پروژه‌ها‌یی را باید اجرا کنیم دست پیدا می‌کنیم که امیدواریم تا انتهای خردادماه این برنامه به دست ما برسد.
   معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرویس‌ها‌ی شهر هوشمند سازمان فاوای شهرداری در ادامه گفت: پس از تحویل این برنامه آن را در اختیار بخش‌ها‌ی مختلف شهرداری قرار می‌دهیم و نظرات مختلف مدیران شهری و همچنین شهروندان را در این بحث جویا می‌شویم و بلافاصله پس از آنکه این برنامه به تصویب شورای اسلامی شهر مشهد رسید، اجرای پروژه‌ها‌ را آغاز خواهیم کرد. وجود این برنامه عملیاتی به ما کمک می‌کند که در انتهای این دوره مدیریت شهری بتوانیم به عنوان یک شاخص از آن استفاده کنیم و با توجه به آن درصد پیشرفت پروژه‌ها‌ی مختلف شهر هوشمند را برآورد کنیم.

   شهر هوشمند در فناوری خلاصه نمی‌شود
   سمیعی در ادامه به فناوری زدگی در حوزه شهر هوشمند اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات ما در راستای دستیابی به شهر هوشمند این است که حرکت در این مسیر را تنها در راستای فناوری اطلاعات قابل تصور می‌دانیم، در صورتی که این نگاه کاملی به مفهوم شهر هوشمند نیست و دستیابی به این مفهوم نیازمند آن است که به موازات فناوری‌ها، در سایر موارد نیز نگاه هوشمندانه داشته باشیم و با برنامه در این مسیر حرکت کنیم.

   انفعال شهروندان محصول شهر الکترونیک
   دکتر حامد بخشی، عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی، با بیان اینکه ملاک توسعه پایدار شهری انجام اقدامات برای استفاده بهینه از منابع انسانی و غیرانسانی موجود در محیط شهری است، گفت: در دهه‌ها‌ی گذشته این توسعه در چشم‌انداز شهرالکترونیک دیده شد که در آن محوریت در الکترونیکی کردن فرایندها بود. در حدود سال‌ها‌ی٨٢ نیز سند شهرالکترونیک مشهد تدوین شد.
   بخشی سپس به تبیین تفاوت نگاه به شهروندان در شهر‌الکترونیک و شهرهوشمند پرداخت و گفت: در شهر‌الکترونیک شهروندان به عنوان عناصری منفعل در نظر گرفته شده‌بودند که اگر ما بتوانیم به آن‌ها‌ به عنوان یک مصرف‌کننده خدمات بهتری ارائه کنیم، شهر بهتری خواهیم داشت. مهم‌ترین عاملی که باعث حرکت از شهرالکترونیک به سمت شهر هوشمند شد، عبارت بود از توجه به مردم نه به عنوان مصرف‌کنندگان منفعل که باید توسط حاکمیت شهری به آن‌ها‌ خدمات داد، بلکه به عنوان یکسری مشارکت‌کنندگان فعال که وضعیت شهر بدون آن‌ها‌ تغییر اساسی نخواهدکرد.

   لزوم توجه به سرمایه‌ها‌ی اجتماعی
   او در ادامه به دسته‌بندی سرمایه‌ها‌ی شهری در شهرهای الکترونیک و هوشمند پرداخت و گفت: در شهرالکترونیک سرمایه‌ها‌ی شهری در دو گونه منابع فیزیکی و محیط‌شهری و سرمایه‌ها‌ی اقتصادی موردنظر قرار می‌گرفت. در شهر هوشمند دو گونه سرمایه شهری دیگر به این‌ها اضافه می‌شود، اول سرمایه‌ها‌ی انسانی و دوم سرمایه اجتماعی.
   بخشی با بیان اینکه سرمایه‌ها‌ی انسانی و اجتماعی با حضور شهروندان در ساختار شهری قابل تعریف است، گفت: خطری که حرکت نامتوازن به سمت شهر هوشمند می‌تواند به‌دنبال داشته باشد این است که به جای حرکت به سمت هوشمندی شهر به عنوان یک محیط انسانی اجتماعی، به سمت الکترونیکی شدن شهر حرکت کنیم. در این حالت، نقش ICT از یک ابزار که به منظور هوشمند‌سازی شهر باید به‌کار برده شود به یک هدف تغییر می‌یابد.

   علیرضا وفایی نیا


   تعداد بازدید: 130
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   1 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر

 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 397,813
  تعداد بازدید امروز : 236
  تعداد بازدید دیروز : 817
  آخرین به روزرسانی : 1397/06/17 18:18
 • پیوند های مرتبط
  سامانه ارزیابی فرهنگی و اجتماعی - سافا
  معاونت برنامه ریزی و توسعه
  سازمان جهانی ارزیابی تاثیر
  سازمان ارزیابی تاثیر اجتماعی فرهنگی تهران
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی پروژه ها و سیاست های شهری 
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد