• بخشهای خبری
  • اخبار پر بازدید
  • تازه ترین خبرها
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 50
   کد: 98176
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۴/۱۱/۱۵
   پس از دو‌سال فعالیت مجدانه قرارگاه خاتم الانبیاء،حفاری خط دو قطارشهری به پایان رسید.

   خط دوقطارشهری،بدون پیوست فرهنگی!

   از آنجا که مشهد در حال بهره برداری از خط یک قطار شهری و مراحل نهایی اجرای خط دو قطار شهری است و فاز طراحی خطوط بعدی قطار شهری نیز در حال پیگیری است، قطعا تهیه پیوست های فرهنگی و اجتماعی مبتنی بر شاخص های شورای راهبری برای آنها ضروری است.
   خط دوقطارشهری،بدون پیوست فرهنگی

   روشهای حمل ونقل مدرن بویژه خطوط قطار شهری یکی از ارکان شهرهای جدید بشمار می روند. تاثیر قابل توجه راه اندازی این خطوط، بر وضعیت ترافیک هسته‌های پرجمعیت شهرها، کاهش آلودگی هوا، دسترسی سریع و امن به مناطق مرکزی و مهم شهر و پیش بینی پذیری سفرهای درون شهری، از جمله فوایدی است که علاوه بر اثرات اقتصادی، اثرات مثبت فرهنگی و اجتماعی وسیعی را نیز به دنبال دارد.

   از سوی دیگر، از آنجا که هر منفعتی، در یک ساختار به هم پیوسته اغلب به یک اثر نامطلوب در موضوع دیگر منجر می شود، قطعا بررسی تاثیرات نامطلوب راه اندازی خطوط قطار شهری بدلیل جایابی‌های ایستگاه‌های قطار شهری، تغییرات اقتصادی و اجتماعی ناشی از راه اندازی این خطوط در محلات خاص شهری، ایجاد زمینه‌هایی برای حضور برخی از مصادیق ناامنی و بی عدالتی و موارد محتمل دیگر بسیار ضروری است و قطعا تهیه یک پیوست فرهنگی برای نحوه طراحی، نحوه بهره برداری و حتی کاربری‌های موجود در این خطوط ضروری است. از آنجا که مشهد در حال بهره برداری از خط یک قطار شهری و مراحل نهایی اجرای خط دو قطار شهری است و فاز طراحی خطوط بعدی قطار شهری نیز در حال پیگیری است، قطعا تهیه پیوست های فرهنگی و اجتماعی مبتنی بر شاخص های شورای راهبری برای آنها ضروری است.

   علیرغم مکاتبات وسیع صورت گرفته در شش ماه گذشته، هنوز پاسخی به دبیرخانه شورای راهبری برای تهیه پیوست از طرف مسئولین مربوطه صورت نگرفته است و عملا مطالعه فرهنگی و اجتماعی جامعی در مورد این خطوط انجام نشده است. با توجه به اهمیت موضوع و دغدغه های جدی که در آن وجود دارد، می بایست هر چه سریعتر این نقیصه برطرف گردد.

   تعداد بازدید: 50
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر

 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 326,290
  تعداد بازدید امروز : 298
  تعداد بازدید دیروز : 1,620
  آخرین به روزرسانی : 1397/06/17 18:18
 • پیوند های مرتبط
  سامانه ارزیابی فرهنگی و اجتماعی - سافا
  معاونت برنامه ریزی و توسعه
  سازمان جهانی ارزیابی تاثیر
  سازمان ارزیابی تاثیر اجتماعی فرهنگی تهران
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوا: دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی پروژه ها و سیاست های شهری 
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد